Tech, Foley Among State Ranked Baseball Teams
UNDATED - The Associated Press poll for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.
Class AAAA |
---|
1. Wayzata |
2. Minnetonka |
3. Lakeville North |
4. Stillwater Area |
5. Blaine |
6. St. Michael-Albertville |
7. Edina |
8. Forest Lake |
9. Eastview |
10. Centennial |
11. Osseo |
12. Champlin Park |
13. Burnsville |
14. Mounds View |
15. Eden Prairie |
16. Maple Grove |
17. Andover |
18. Prior Lake |
19. Shakopee |
20. Tartan |
Also receiving votes: Rochester Century, Roseville, Anoka, East Ridge, Duluth East, Totino-Grace, Minneapolis Washburn, Woodbury, Park Cottage Grove, Cretin-Derham Hall, Chaska.
Class AAA |
---|
1. Waconia |
2. St. Cloud Tech |
3. New Ulm |
4. Bemidji |
5. Alexandria |
6. Mahtomedi |
7. Mankato West |
8. Benilde-St. Margaret's |
9. Hibbing |
10. Holy Angels |
11. Little Falls |
12. Marshall |
13. Northfield |
14. St. Thomas Academy |
15. Winona |
16. Hutchinson |
17. Henry Sibley |
18. Fridley |
19. Worthington |
20. St. Anthony Village |
Also receiving votes: Red Wing, Kasson-Mantorville, Albert Lea, Stewartville, Delano, Monticello, Sauk Rapids-Rice, Rocori, Big Lake, South St. Paul.
Class AA |
---|
1. Belle Plaine |
2. Minnehaha Academy |
3. Pierz |
4. Foley |
5. Maple Lake |
6. New Life Academy of Woodbury |
7. Holy Family Catholic |
8. Jackson County Central |
9. Cannon Falls |
10. Glencoe-Silver Lake |
11. Caledonia |
12. Aitkin |
13. Pequot Lakes |
14. Duluth Marshall |
15. Rochester Lourdes |
16. Pine Island |
17. New London-Spicer |
18. Sauk Centre |
19. Kenyon-Wanamingo |
20. Providence Academy |
Also receiving votes: St. Charles, Warroad, St. Cloud Cathedral, Esko, Barnesville, Proctor, Fillmore Central, Perham, Frazee, Paynesville Area, Mora, Dilworth-Glyndon-Felton.
Class A |
---|
1. Parkers Prairie |
2. Legacy Christian Academy |
3. BOLD |
4. Mankato Loyola |
5. Springfield |
6. Deer River |
7. Walker-Hackensack-Akeley |
8. Hinckley-Finlayson |
9. Randolph |
10. Wabasso |
11. Adrian |
12. Cleveland |
13. Red Lake County |
14. Heritage Christian Academy |
15. Minneota |
16. Fosston |
17. Canby |
18. Menahga |
19. New Ulm Cathedral |
20. New York Mills |
Also receiving votes: Janesville-Waldorf-Pemberton, Kimball Area, South Ridge, Hill City/Northland, Wabasha/Kellogg, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Nevis, Kittson County Central, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, Minnesota Valley Lutheran, Sleepy Eye, Norman County, Belgrade-Brooten-Elrosa, ML/GHEC/Truman, Sleepy Eye St. Mary's.