Prep Football: This Week’s State Rankings
Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 12, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
Class 6A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Eden Prairie (5) | (8-0) | 50 | 1 |
2. Burnsville | (7-1) | 38 | 3 |
(tie) East Ridge | (7-1) | 38 | 4 |
4. Lakeville North | (7-1) | 35 | 2 |
5. Rosemount | (7-1) | 33 | 7 |
6. Maple Grove | (6-2) | 30 | 5 |
7. Totino-Grace | (6-2) | 20 | 9 |
8. Wayzata | (6-2) | 12 | 6 |
9. Cretin-Derham Hall | (6-2) | 11 | 10 |
10. Woodbury | (6-2) | 7 | 8 |
Others receiving votes: Prior Lake 1.
Class 5A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mankato West (8) | (8-0) | 80 | 1 |
2. Moorhead | (8-0) | 65 | 3 |
3. Spring Lake Park | (8-0) | 63 | 2 |
4. St. Michael-Albertville | (8-0) | 55 | 4 |
5. St. Thomas Academy | (7-1) | 39 | 6 |
6. Rogers | (7-1) | 35 | 7 |
(tie) Monticello | (7-1) | 35 | 5 |
8. SMB-Wolfpack | (8-0) | 32 | T8 |
9. Owatonna | (7-1) | 18 | T10 |
10. St. Paul Central | (6-2) | 12 | T10 |
Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 4, St. Francis 2.
Class 4A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Becker (7) | (8-0) | 70 | 1 |
2. Stewartville | (8-0) | 61 | 2 |
3. Orono | (8-0) | 57 | 3 |
4. Hermantown | (8-0) | 50 | 5 |
5. South St. Paul | (7-1) | 40 | 6 |
6. Mound-Westonka | (8-0) | 36 | 8 |
7. Fergus Falls | (7-1) | 24 | 9 |
8. Marshall | (7-1) | 17 | 4 |
9. Winona | (7-1) | 14 | 7 |
10. Waseca | (7-1) | 7 | 10 |
Others receiving votes: Detroit Lakes 5, Holy Angels 2, St. Paul Highland Park 1, Zimmerman 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Pierz (6) | (8-0) | 60 | 1 |
2. Dilworth-Glyndon-Felton | (7-1) | 52 | 4 |
3. Albany | (7-1) | 37 | 2 |
(tie) Tri-City United | (7-1) | 37 | 7 |
5. Plainview-Elgin-Millville | (6-2) | 36 | 6 |
6. Mora | (7-1) | 24 | 8 |
7. Belle Plaine | (6-2) | 21 | NR |
8. Rochester Lourdes | (6-2) | 17 | 5 |
9. Glencoe-Silver Lake | (6-2) | 16 | 3 |
(tie) Jackson County Central | (6-2) | 16 | NR |
Others receiving votes: Pequot Lakes 7, Montevideo 5, Esko 1, Providence Academy 1.
Class 2A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Caledonia (4) | (8-0) | 58 | 1 |
2. Pipestone (2) | (8-0) | 56 | 2 |
3. Waterville-Elysian-Morristown | (8-0) | 47 | 3 |
4. Ottertail Central | (8-0) | 41 | 5 |
5. Lewiston-Altura | (8-0) | 38 | 4 |
6. Maple River | (7-1) | 28 | 6 |
7. Minnewaska | (7-1) | 23 | 7 |
8. Breckenridge | (7-1) | 18 | 8 |
9. Eveleth-Gilbert | (7-1) | 13 | 10 |
10. Kenyon-Wanamingo | (7-1) | 6 | NR |
Others receiving votes: Triton 1, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 1.
Class A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Minneota (5) | (8-0) | 59 | 1 |
2. Mahnomen | (8-0) | 51 | 2 |
3. Braham | (8-0) | 47 | 3 |
4. Minneapolis North (1) | (8-0) | 46 | 4 |
5. Browerville | (8-0) | 36 | 5 |
6. Upsala-Swanville | (7-1) | 25 | 6 |
7. Tracy-Milroy-Balaton | (7-1) | 21 | 7 |
8. Bethlehem Academy | (7-1) | 16 | 8 |
9. Deer River | (7-1) | 15 | 9 |
10. New Ulm Cathedral | (7-1) | 12 | NR |
Others receiving votes: Fillmore Central 2
Class 9-MAN | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Grand Meadow (5) | (8-0) | 50 | 1 |
2. Waubun | (8-0) | 44 | 3 |
3. Underwood | (8-0) | 38 | 4 |
4. Kelliher Northome | (8-0) | 33 | 5 |
(tie) Spring Grove | (7-1) | 33 | 2 |
6. Ely | (8-0) | 25 | 6 |
7. Clinton-Graceville-Beardsley | (7-1) | 20 | 7 |
8. Hills-Beaver Creek | (7-1) | 17 | 8 |
9. Cromwell | (7-1) | 7 | 10 |
(tie) Hillcrest Lutheran | (7-1) | 7 | 9 |
Others receiving votes: Nevis 1. <<