Minneapolis (AP) _ The Associated Press state high school football polls for the week of September 8, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A: School Total Points
1. Eden Prairie (3) (1-0) 48
2. Lakeville South (2) (1-0) 47
3. St. Michael-Albertville (1-0) 37
4. Rosemount (1-0) 35
5. Wayzata (1-0) 33
6. Shakopee (1-0) 22
7. Maple Grove (1-0) 18
8. Lakeville North (1-0) 16
9. Prior Lake (1-0) 13
10. Farmington (1-0) 3
Others receiving votes: Mounds View 1, Stillwater 1, Woodbury 1. <

Class 5A: School Total Points
1. Mankato West (1) (1-0) 51
2. Moorhead (3) (1-0) 37
3. Elk River (1) (1-0) 32
4. Andover (1-0) 31
5. Spring Lake Park (1-0) 27
(tie) St. Thomas Academy (1-0) 27
7. Mahtomedi (1-0) 25
8. Chaska (1) (1-0) 23
9. Robbinsdale Cooper (1-0) 18
(tie) Rogers (1-0) 18
Others receiving votes: Rochester Mayo 15, Chanhassen 14, Tartan 6, Owatonna 2, Minneapolis Washburn 1, Monticello 1, Bemidji 1, Sauk Rapids-Rice 1. <

Class 4A:  School Total Points
1. Hutchinson (2) (2-0) 36
2. Becker (1) (1-0) 27
3. Kasson-Mantorville (1-0) 24
(tie) Winona (1-0) 24
5. Rocori (1-1) 15
6. Holy Angels (1-0) 14
7. Mound-Westonka (1-0) 12
8. Fridley (1) (0-1) 11
9. Willmar (1-0) 10
10. Grand Rapids (1-0) 8
(tie) SMB-Wolfpack (1-0) 8
Others receiving votes: Jordan 7, Cloquet 7, Faribault 5, Stewartville 5, Simley 3, Princeton 2, Marshall 1, Columbia Heights 1. <

Class 3A: School Total Points
1. Albany (1) (1-0) 42
2. Pierz (1) (1-0) 27
3. Annandale (1) (1-0) 24
(tie) Cannon Falls (1) (1-0) 24
5. Lake City (1-0) 21
6. Dilworth-Glyndon-Felton (1) (1-0) 19
7. Litchfield (1-0) 17
(tie) Waseca (1-0) 17
9. Fairmont (1-0) 16
(tie) Plainview-Elgin-Millville (1-0) 16
Others receiving votes: Dassel-Cokato 12, Tri-City United 11, Aitkin 8, Morris Area/Chokio-Alberta 5, Breck 5, Mora 4, Perham 3, New London-Spicer 2, Watertown-Mayer 1, St. Croix Lutheran 1, <

Class 2A: School Total Points
1. Blooming Prairie (3) (1-0) 30
2. Minneapolis North (1-0) 22
3. Blue Earth Area (1-0) 17
4. Pipestone (1-0) 14
5. Triton (1-0) 13
6. Redwood Valley (1-0) 12
7. Caledonia (0-1) 8
8. Kimball (1-0) 7
(tie) West Central-Ashby (1-0) 7
10. Lewiston-Altura (1-0) 6
(tie) Paynesville (1-0) 6
Others receiving votes: Pelican Rapids 5, Staples-Motley 4, Royalton 3, Moose Lake/Willow River 3, Maple River 3, Eden Valley-Watkins 3, Hawley 1, Barnesville 1. <

Class A: School Total Points
1. Mahnomen-Waubun (1) (1-0) 25
2. Murray County Central (1-0) 21
3. Minneota (1-0) 15
4. Browerville-Eagle Valley (1-0) 14
5. BOLD (1) (1-0) 12
(tie) Dawson-Boyd (1-0) 12
7. Gibbon-Fairfax-Winthrop (1) (1-0) 10
8. Mayer Lutheran (0-1) 9
(tie) Tracy-Milroy-Balaton (1-0) 9
10. Russell-Tyler-Ruthton (1-0) 7
(tie) Pine River-Backus (1-0) 7
Others receiving votes: Randolph 5, Rushford-Peterson 4, Cleveland-Immanuel Lutheran 4, Fillmore Central 3, Ottertail Central 3, Upsala-Swanville 2, Belgrade-Brooten-Elrosa 2, Lakeview 1.<

Class 9-MAN: School Total Points
1. Mountain Lake Area (1) (1-0) 30
2. Spring Grove (1) (1-0) 24
3. Mountain Iron-Buhl (1-0) 23
4. Lanesboro (1-0) 19
(tie) Verndale (1) (1-0) 19
6. Hills-Beaver Creek (1-0) 18
7. Renville County West (1) (1-0) 16
8. Hancock (1-0) 15
9. Win-E-Mac (1-0) 13
10. Edgerton (1-0) 11
Others receiving votes: Blackduck 7, North Central 5, Grand Meadow 4, Nevis 4, NCE-UH 3, Warren-Alvarado-Oslo 3, Ogilvie 2, Cook County 2, Sleepy Eye St. Mary's 1, Brandon-Evansville 1. <