The Associated Press poll for Minnesota boys' high school hockey, provided by Let's Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

ClassAA
1. Edina (15)
2. Blaine
3. Hill-Murray
4. Wayzata
5. Eden Prairie
6. Benilde-St. Margaret's
7. St. Thomas Academy
8. Elk River/Zimmerman
9. Duluth East
10. Burnsville
11. Prior Lake
12. Minnetonka
13. Maple Grove
14. Grand Rapids
15. Centennial
16. Eagan
17. White Bear Lake
18. Lakeville North
19. Roseau
20. Bloomington Jefferson

Receiving votes: Eastview, Moorhead, Holy Family Catholic, Cretin-Derham Hall, Forest Lake, East Ridge.

ClassA
1. Hermantown (7)
2. Breck (2)
3. East Grand Forks (1)
4. Totino-Grace
5. Duluth Marshall
6. Thief River Falls
7. St. Cloud Cathedral
8. Mankato West
9. Warroad
10. Rochester Lourdes
11. Mahtomedi
12. Delano/Rockford
13. Duluth Denfeld
14. Blake
15. Princeton
16. Hibbing/Chisholm
17. New Prague
18. St. Paul Academy
19. Chisago Lakes Area
20. Mound Westonka

Receiving votes: Orono, Spring Lake Park, St. Cloud Apollo, Little Falls.

The Associated Press poll for Minnesota girls' high school hockey, provided by Let's Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

Class AA
1. Minnetonka (4)
2. Benilde-St. Margaret's (3)
3. Hill-Murray (3)
4. Hopkins
5. Wayzata
6. Edina
7. Eden Prairie
8. Lakeville North
9. Buffalo
10. Dodge County
11. Roseville Area
12. Blaine
13. Lakeville South
14. North Wright County
15. Armstrong/Cooper
16. Stillwater Area
17. Mounds View
18. Andover
19. Cretin-Derham Hall
20. Irondale

Receiving votes: Burnsville, Bloomington Jefferson, Eagan, Roseau, Elk River/Zimmerman, Centennial, Maple Grove, East Ridge.

Class A
1. Red Wing (10)
2. Blake
3. Thief River Falls
4. South St. Paul
5. East Grand Forks
6. Warroad
7. Breck
8. Orono
9. Mound Westonka
10. Hibbing/Chisholm
11. Achiever Academy
12. Totino-Grace
13. Proctor/Hermantown
14. St. Paul United
15. Mankato East/Loyola
16. Alexandria
17. New Prague
18. New Ulm
19. Northfield
20. Crookston

Receiving votes: Mahtomedi, Chisago Lakes Area.