Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 10, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (4) (3-0) 40 1
2. Rosemount (2-0) 36 2
3. Lakeville North (2-0) 32 3
4. East Ridge (2-0) 25 T6
5. Maple Grove (2-0) 24 5
6. Totino-Grace (2-0) 23 4
7. Mounds View (2-0) 13 NR
8. Minnetonka (2-1) 8 T8
9. Prior Lake (1-1) 7 T6
10. Stillwater (2-0) 6 NR

Others receiving votes: Burnsville 2, Cretin-Derham Hall 2, Wayzata 2.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (3) (2-0) 58 4
2. St. Michael-Albertville (2-0) 52 3
3. Owatonna (4) (2-0) 46 1
4. Rogers (2-0) 43 T5
5. Bemidji (2-0) 40 9
6. Sartell-St. Stephen (2-0) 30 8
(tie) Apple Valley (2-0) 30 7
8. Spring Lake Park (2-0) 29 10
9. Willmar (2-0) 13 NR
10. Rochester Mayo (2-0) 11 NR

Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 9, Cambridge-Isanti 6, Mahtomedi 5, Elk River 4, Chanhassen 3, Chisago Lakes 2, Brainerd 2, Rochester John Marshall 1, Simley 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Hutchinson (8) (2-0) 80 1
2. De La Salle (2-0) 70 2
3. Holy Angels (2-0) 56 3
4. Detroit Lakes (2-0) 52 5
5. Orono (2-0) 38 7
6. Waseca (2-0) 36 9
7. Stewartville (2-0) 29 NR
8. Becker (1-1) 28 8
9. Cloquet (2-0) 19 10
(tie) Park Center (3-0) 19 NR

Others receiving votes: Albany 4, Kasson-Mantorville 4, Marshall 2, Holy Family Catholic 1, Delano 1, South St. Paul 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. New London-Spicer (6) (2-0) 60 1
2. Rochester Lourdes (2-0) 50 2
3. Pequot Lakes (2-0) 38 3
4. Providence Academy (3-0) 35 5
5. Plainview Elgin-Millville (2-0) 32 6
6. Pierz (2-0) 26 4
7. Tri-City United (2-0) 21 7
8. Perham (2-0) 16 T8
9. Two Harbors (2-0) 11 NR
10. Glencoe-Silver Lake (1-1) 10 T8

Others receiving votes: Columbia Heights 8, Montevideo 7, St. Cloud Cathedral 6, Duluth Marshall 5, Dilworth-Glyndon-Felton 4, St. Croix Lutheran 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Hawley (3) (2-0) 48 1
2. Caledonia (1) (3-0) 43 T3
3. Barnesville (2-0) 36 6
4. Paynesville (2-0) 31 8
5. Luverne (2-0) 26 NR
6. Eden Valley-Watkins (2-0) 15 T9
7. Maple River (2-0) 14 T9
8. Norwood-Young America (2-0) 13 NR
9. Chatfield (2-1) 8 NR
10. Crosby-Ironton (2-0) 6 NR
(tie) Frazee (2-0) 6 NR

Others receiving votes: Howard Lake-Waverly-Winsted 5, Maple Lake 4, Jackson County Central 2.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (5) (2-0) 59 2
2. Dawson-Boyd (2-0) 52 1
3. Sleepy Eye St. Mary's (2-0) 42 3
4. Braham (2-0) 35 5
5. Minneota Lincoln HI (1) (2-0) 30 2 (2A)
6. Lester Prairie Holy Trinity (3-0) 27 4
7. Upsala Swanville (2-0) 26 7
8. Springfield (2-0) 17 9
9. New Ulm Cathedral (2-0) 16 NR
10. Blooming Prairie (1) (2-0) 14 NR

Others receiving votes: Adrian 10, Minneapolis North 8, Rushford-Peterson 6, Browerville 4, Fosston 2.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (6) (2-0) 60 1
2. Nicollet (2-0) 52 T2
3. Kittson County Central (2-0) 45 T4
4. Ely (2-0) 39 6
5. Clinton-Graceville-Beardsley (2-0) 30 8
6. Edgerton Ellsworth (2-0) 28 T9
7. Spring Grove (1-1) 14 T4
8. Randolph (3-0) 11 NR
(tie) Waubun (2-0) 11 NR
10. Floodwood (2-0) 7 NR

Others receiving votes: Win-E-Mac 6, Goodridge/Grygla-Gatzke 4, Wheaton/Herman-Norcross 4, Verndale 4, Warren-Alvarado-Oslo 3, Cromwell 3, Stephen-Argyle 2, Madelia 2, Norman County East/Ulen-Hitterdal 1, Mountain Lake Area 1. <<