Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 12, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (5) (8-0) 50 1
2. Burnsville (7-1) 38 3
(tie) East Ridge (7-1) 38 4
4. Lakeville North (7-1) 35 2
5. Rosemount (7-1) 33 7
6. Maple Grove (6-2) 30 5
7. Totino-Grace (6-2) 20 9
8. Wayzata (6-2) 12 6
9. Cretin-Derham Hall (6-2) 11 10
10. Woodbury (6-2) 7 8

Others receiving votes: Prior Lake 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (8) (8-0) 80 1
2. Moorhead (8-0) 65 3
3. Spring Lake Park (8-0) 63 2
4. St. Michael-Albertville (8-0) 55 4
5. St. Thomas Academy (7-1) 39 6
6. Rogers (7-1) 35 7
(tie) Monticello (7-1) 35 5
8. SMB-Wolfpack (8-0) 32 T8
9. Owatonna (7-1) 18 T10
10. St. Paul Central (6-2) 12 T10

Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 4, St. Francis 2.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Becker (7) (8-0) 70 1
2. Stewartville (8-0) 61 2
3. Orono (8-0) 57 3
4. Hermantown (8-0) 50 5
5. South St. Paul (7-1) 40 6
6. Mound-Westonka (8-0) 36 8
7. Fergus Falls (7-1) 24 9
8. Marshall (7-1) 17 4
9. Winona (7-1) 14 7
10. Waseca (7-1) 7 10

Others receiving votes: Detroit Lakes 5, Holy Angels 2, St. Paul Highland Park 1, Zimmerman 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Pierz (6) (8-0) 60 1
2. Dilworth-Glyndon-Felton (7-1) 52 4
3. Albany (7-1) 37 2
(tie) Tri-City United (7-1) 37 7
5. Plainview-Elgin-Millville (6-2) 36 6
6. Mora (7-1) 24 8
7. Belle Plaine (6-2) 21 NR
8. Rochester Lourdes (6-2) 17 5
9. Glencoe-Silver Lake (6-2) 16 3
(tie) Jackson County Central (6-2) 16 NR

Others receiving votes: Pequot Lakes 7, Montevideo 5, Esko 1, Providence Academy 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (4) (8-0) 58 1
2. Pipestone (2) (8-0) 56 2
3. Waterville-Elysian-Morristown (8-0) 47 3
4. Ottertail Central (8-0) 41 5
5. Lewiston-Altura (8-0) 38 4
6. Maple River (7-1) 28 6
7. Minnewaska (7-1) 23 7
8. Breckenridge (7-1) 18 8
9. Eveleth-Gilbert (7-1) 13 10
10. Kenyon-Wanamingo (7-1) 6 NR

Others receiving votes: Triton 1, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 1.

Class A
School Total Points Prv
1. Minneota (5) (8-0) 59 1
2. Mahnomen (8-0) 51 2
3. Braham (8-0) 47 3
4. Minneapolis North (1) (8-0) 46 4
5. Browerville (8-0) 36 5
6. Upsala-Swanville (7-1) 25 6
7. Tracy-Milroy-Balaton (7-1) 21 7
8. Bethlehem Academy (7-1) 16 8
9. Deer River (7-1) 15 9
10. New Ulm Cathedral (7-1) 12 NR

Others receiving votes: Fillmore Central 2

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (5) (8-0) 50 1
2. Waubun (8-0) 44 3
3. Underwood (8-0) 38 4
4. Kelliher Northome (8-0) 33 5
(tie) Spring Grove (7-1) 33 2
6. Ely (8-0) 25 6
7. Clinton-Graceville-Beardsley (7-1) 20 7
8. Hills-Beaver Creek (7-1) 17 8
9. Cromwell (7-1) 7 10
(tie) Hillcrest Lutheran (7-1) 7 9

Others receiving votes: Nevis 1. <<