Class 6A
1. Eden Prairie (4-0) beat Edina 37-20.
2. Minnetonka (5-0) beat Hopkins 35-0.
3. East Ridge (4-0) beat Park (Cottage Grove) 55-20.
4. Lakeville North (4-0) beat Bloomington Jefferson 34-0.
5. Maple Grove (4-0) beat Blaine 31-7.
6. Mounds View (3-1) lost to Cretin-Derham Hall 20-7.
(tie) Wayzata (2-1) idle.
8. Stillwater (3-1) lost to Hastings 35-34, OT.
9. Prior Lake (2-2) lost to Rosemount 24-13.
10. Rosemount (3-1) beat Prior Lake 24-13.
Class 5A
1. Owatonna (4-0) beat Rochester Century 56-7.
2. Andover (4-0) beat Elk River 35-20.
3. Brainerd (4-0) beat St. Cloud Apollo 42-14.
4. Bemidji (4-0) beat Sartell 31-24.
5. Mankato West (3-1) beat Rochester John Marshall 56-14.
6. Chaska (4-0) beat Red Wing 67-13.
7. Rogers (4-0) beat Duluth East 52-6.
8. Mahtomedi (3-1) lost to South St. Paul 28-14.
9. Chisago Lakes (4-0) beat Princeton 28-12.
10. St. Paul Central (4-0) beat Minneapolis Washburn 47-25.
Class 4A
1. Hutchinson (4-0) beat Waconia 45-22.
2. South St. Paul (4-0) beat Mahtomedi 28-14.
3. Kasson-Mantorville (4-0) beat Cannon Falls 34-21.
4. Benilde-St. Margaret's (3-1) lost to Fridley 58-39.
5. De La Salle (4-0) beat Providence Academy/Heritage Christian Academy 60-12.
6. Delano (4-0) beat Mound-Westonka 40-6.
7. Detroit Lakes (4-0) beat Staples-Motley 48-6.
8. Becker (3-1) beat Mora 54-0.
9. Waseca (4-0) beat Fairmont 43-27.
10. Stewartville (4-0) beat Byron 54-12.
Class 3A
1. Blue Earth Area (4-0) beat New Ulm 39-7.
2. New London-Spicer (3-1) lost to Glencoe-Silver Lake 42-25.
3. Jordan (3-1) lost to Belle Plaine/Holy Family Academy 12-6.
4. Rochester Lourdes (3-1) beat Lake City 27-13.
5. Tri-City United (4-0) beat LeSueur-Henderson 49-3.
6. Belle Plaine/Holy Family Academy (4-0) beat Jordan 12-6.
7. Two Harbors (4-0) beat International Falls 30-28.
8. Minnehaha Academy (3-1) lost to Blake 22-7.
9. Duluth Marshall (3-1) lost to Esko 33-28.
10. Foley (3-1) beat Zimmerman 53-35.
Class 2A
1. Caledonia (4-0) beat Southland 42-8.
2. Hawley (4-0) beat Roseau 47-0.
3. Moose Lake/Willow River (4-0) beat Eveleth-Gilbert 55-15.
4. Barnesville (4-0) beat United North Central 68-12.
5. Holdingford (4-0) beat Eden Valley-Watkins 47-7.
6. Minneota/Lincoln HI (4-0) beat Canby 53-12.
7. Maple Lake (3-1) lost to Rockford 14-7.
8. Sauk Centre (3-1) lost to BOLD 41-0.
9. Paynesville (4-0) beat Atwater-Cosmos-Grove City 32-27.
10. Martin County West (4-0) beat Buffalo Lake-Hector-Stewart 35-13.
Class 1A
1. Mahnomen (4-0) beat Walker-Hackensack-Akeley 60-0.
2. Dawson-Boyd (4-0) beat Lac qui Parle Valley 68-6.
3. Sleepy Eye St. Mary's (4-0) beat Springfield 30-7.
4. Barnum (4-0) beat Hinckley-Finlayson 62-28.
5. Blooming Prairie (4-0) beat Waterville-Elysian-Morristown 20-7.
6. Rushford-Peterson (4-0) beat Kingsland 42-8.
(tie) Adrian (4-0) beat MACCRAY 28-20.
8. Wabasso (4-0) beat Sleepy Eye 65-12.
9. Upsala/Swanville (4-0) beat Long Prairie-Grey Eagle 48-16.
(tie) Royalton (4-0) beat West Central 49-21.
Class 9-MAN
1. Clinton-Graceville-Beardsley (4-0) beat Wheaton/Herman-Norcross 34-14.
2. Grand Meadow (4-0) beat Mabel-Canton 49-8.
3. Kittson County Central (4-0) beat Goodridge/Grygla-Gatzke 32-28.
4. Goodridge/Grygla-Gatzke (3-1) lost to Kittson County Central 32-28.
5. Mountain Lake Area (4-0) beat Southwestern United 77-0.
6. Wheaton/Herman-Norcross (3-1) lost to Clinton-Graceville-Beardsley 34-14.
7. Edgerton/Ellsworth (4-0) beat Westbrook-Walnut Grove 62-14.
8. Ada-Borup (4-0) beat Park Christian (Moorhead) 55-33.
9. Spring Grove (4-0) beat Lyle/Austin Pacelli 63-6.
10. South Ridge (3-1) lost to Ely 24-12.¤