Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 8, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (6) (6-0) 60 1
2. Rosemount (6-0) 52 2
3. East Ridge (6-0) 47 4
4. Maple Grove (6-0) 44 3
5. Prior Lake (5-1) 30 7
(tie) Lakeville North (5-1) 30 8
7. Mounds View (5-1) 25 5
8. Totino-Grace (5-1) 20 9
9. Hopkins (4-2) 8 10
10. Stillwater (5-1) 7 6

Others receiving votes: Cretin-Derham Hall 6, Osseo 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (9) (6-0) 90 1
2. Rogers (6-0) 81 2
3. Bemidji (6-0) 71 3
4. Chisago Lakes (6-0) 62 4
5. Moorhead (6-0) 52 6
6. St. Michael-Albertville (5-1) 37 8
7. Sartell-St. Stephen (5-1) 34 7
8. Elk River (5-1) 26 5
9. Bloomington Jefferson (5-1) 21 10
10. Northfield (5-1) 11 NR

Others receiving votes: St. Francis 4, Chanhassen 2, Spring Lake Park 2, St. Paul Central 1, Chaska 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Hutchinson (9) (6-0) 90 1
2. De La Salle (6-0) 77 2
3. Holy Angels (6-0) 73 3
4. Detroit Lakes (6-0) 58 4
5. Becker (5-1) 47 6
6. South St. Paul (5-1) 43 8
7. Cloquet (6-0) 37 9
8. Marshall (6-0) 34 10
9. Holy Family Catholic (5-1) 16 NR
10. Stewartville (5-1) 8 5

Others receiving votes: Waseca 6, Albany 4, Hermantown 1, Zimmerman 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (5) (6-0) 68 1
2. Providence Academy (1) (6-0) 63 2
3. New London-Spicer (1) (5-1) 54 4
4. Pierz (6-0) 51 5
5. St. Croix Lutheran (4-2) 38 6
6. Blue Earth Area (5-1) 24 9
7. Aitkin (5-1) 21 7
8. Dilworth-Glyndon-Felton (4-2) 20 T10
9. Watertown-Mayer (5-1) 18 8
10. Tri-City United (5-1) 11 NR

Others receiving votes: Esko 6, Pequot Lakes 6, Lake City 3, Two Harbors 2.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Hawley (6) (6-0) 69 1
2. Caledonia (1) (6-0) 63 2
3. Paynesville (6-0) 57 3
4. Crosby-Ironton (6-0) 47 4
5. Moose Lake Willow River (5-1) 33 7
6. Maple Lake (5-1) 31 6
7. Maple River (6-0) 26 5
8. BOLD (5-1) 21 8
9. Luverne (5-1) 16 T9
10. Pipestone (4-2) 6 T9

Others receiving votes: Ottertail Central 5, Pine Island 4, Norwood-Young America 3, Chatfield 2, Frazee 1, Jackson County Central 1.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (6) (6-0) 68 1
2. Minneota Lincoln HI (6-0) 61 2
3. Upsala Swanville (6-0) 55 3
4. New Ulm Cathedral (6-0) 40 4
5. Minneapolis North (6-0) 35 6
6. Blooming Prairie (6-0) 33 5
7. Adrian (6-0) 27 8
8. Rushford-Peterson (1) (6-1) 24 7
9. Braham (5-1) 18 9
10. Dawson-Boyd (5-1) 11 10

Others receiving votes: Sleepy Eye St. Mary's 9, Fosston 4.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (6) (6-0) 60 1
2. Waubun (6-0) 53 3
3. North Woods (6-0) 49 8
4. Cromwell (6-0) 33 T9
5. Randolph (5-1) 20 2
(tie) Spring Grove (5-1) 20 T9
7. Nicollet (5-1) 16 NR
8. Wrenshall (6-0) 13 NR
9. Edgerton Ellsworth (5-1) 12 NR
10. Underwood (5-1) 9 NR

Others receiving votes: Stephen-Argyle 7, Clinton-Graceville-Beardsley 7, Kittson County Central 6, Ely 6, Ada-Borup 6, Verndale 4, Warren-Alvarado-Oslo 4, Cleveland 2, Madelia 2, West Lutheran 1.<<