Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 14, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (5) (7-0) 50 1
2. Rosemount (7-0) 45 2
3. Mounds View (6-1) 36 7
4. Prior Lake (6-1) 34 T5
5. Lakeville North (6-1) 29 T5
6. Totino-Grace (6-1) 21 8
7. Maple Grove (6-1) 18 4
8. East Ridge (6-1) 17 3
9. Stillwater (6-1) 10 10
10. Hopkins (5-2) 9 9

Others receiving votes: Osseo 4, Cretin-Derham Hall 2.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (8) (7-0) 80 1
2. Rogers (7-0) 72 2
3. Bemidji (7-0) 64 3
4. St. Michael-Albertville (6-1) 52 6
5. Sartell-St. Stephen (6-1) 47 7
6. Northfield (6-1) 37 10
7. Moorhead (6-1) 25 5
8. Chisago Lakes (6-1) 23 4
9. Elk River (5-2) 10 8
10. Brainerd (5-2) 8 NR
(tie)Spring Lake Park (5-2) 8 NR

Others receiving votes: Chanhassen 5, St. Paul Central 3, St. Francis 2, Chaska 2, Bloomington Jefferson 1, Robbinsdale Cooper 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Hutchinson (8) (7-0) 80 1
2. Holy Angels (7-0) 71 3
3. Detroit Lakes (7-0) 59 4
4. Becker (6-1) 46 5
5. South St. Paul (6-1) 44 6
6. De La Salle (6-1) 42 2
7. Cloquet (7-0) 36 7
8. Marshall (7-0) 34 8
9. Stewartville (6-1) 9 10
10. Waseca (6-1) 5 NR

Others receiving votes: Albany 4, Hermantown 3, Holy Family Catholic 3, Zimmerman 3, Benilde-St. Margaret's 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (4) (7-0) 58 1
2. Providence Academy (1) (7-0) 54 2
3. New London-Spicer (1) (6-1) 48 3
4. Pierz (7-0) 43 4
5. St. Croix Lutheran (5-2) 35 5
6. Blue Earth Area (6-1) 26 6
7. Dilworth-Glyndon-Felton (5-2) 19 8
8. Watertown-Mayer (6-1) 18 9
9. Tri-City United (6-1) 14 10
10. Pequot Lakes (6-1) 10 NR

Others receiving votes: Esko 3, Aitkin 2.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Hawley (5) (7-0) 59 1
2. Caledonia (1) (7-0) 55 2
3. Paynesville (7-0) 48 3
4. Crosby-Ironton (7-0) 42 4
5. Moose Lake Willow River (6-1) 32 5
6. Maple Lake (6-1) 28 6
7. BOLD (6-1) 20 8
8. Luverne (6-1) 18 9
9. Ottertail Central (6-1) 8 NR
10. Triton (6-1) 6 NR

Others receiving votes: Pipestone 5, Frazee 4, Pine Island 3, Maple River 2.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (6) (7-0) 60 1
2. Minneota Lincoln HI (7-0) 53 2
3. Upsala Swanville (7-0) 46 3
4. New Ulm Cathedral (7-0) 43 4
5. Minneapolis North (7-0) 37 5
6. Blooming Prairie (7-0) 29 6
7. Rushford-Peterson (6-1) 18 8
8. Braham (6-1) 15 9
9. Dawson-Boyd (6-1) 12 10
10. Fosston (6-1) 8 NR
(tie) Sleepy Eye St. Mary's (6-1) 8 NR

Others receiving votes: Adrian 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (7) (7-0) 70 1
2. Waubun (7-0) 63 2
3. North Woods (7-0) 55 3
4. Cromwell (7-0) 50 4
5. Randolph (6-1) 34 T5
6. Nicollet (6-1) 31 7
7. Spring Grove (6-1) 24 T5
8. Edgerton Ellsworth (6-1) 18 9
9. Underwood (6-1) 17 10
10. Warren-Alvarado-Oslo (5-1) 6 NR

Others receiving votes: Stephen-Argyle 5, Ely 4, Ada-Borup 4, Wrenshall 3, Verndale 1. <