Class 6A
1. Eden Prairie (6-0) beat Wayzata 49-14.
2. Maple Grove (7-0) beat Coon Rapids 49-14.
3. Wayzata (4-2) lost to Eden Prairie 49-14.
(tie) East Ridge (6-1) beat Stillwater 28-15.
5. Rosemount (6-1) beat Bloomington Jefferson 60-14.
6. Osseo (6-1) beat Elk River 44-21.
7. Lakeville North (6-1) beat Eagan 24-0.
8. Minnetonka (5-2)idle.
9. Totino-Grace (6-1) beat Robbinsdale Armstrong 57-21.
10. Prior Lake (6-2) beat Eastview 17-7.
Class 5A
1. Owatonna (7-0) beat Mankato East 42-6.
2. Chaska (7-0) beat Northfield 30-0.
3. Brainerd (7-0) beat Moorhead 26-23.
4. Rogers (7-0) beat Big Lake 41-24.
5. Mankato West (6-1) beat Faribault 20-12.
6. St. Michael-Albertville (7-0) beat Cambridge-Isanti 31-6.
7. St. Paul Central (7-0) beat St. Paul Highland Park 35-27.
8. Bemidji (6-1) beat Alexandria 35-34.
9. Tartan (5-2) lost to Benilde-St. Margaret's 48-27.
10. St. Cloud Tech (5-2) lost to St. Cloud Apollo 21-6.
Class 4A
1. Hutchinson (7-0) beat Dassel-Cokato 43-7.
2. South St. Paul (7-0) beat Simley 34-19.
3. Kasson-Mantorville (6-1) lost to Rochester Lourdes 36-20.
4. Detroit Lakes (6-1) lost to Perham 14-0.
5. Becker (6-1) beat St. Cloud Cathedral 49-28.
6. Waseca (7-0) beat St. James Area 42-0.
7. Delano (6-1) beat Litchfield 42-13.
(tie) De La Salle (6-1) beat St. Anthony 47-0.
9. St. Paul Highland Park (5-2) lost to St. Paul Central 35-27.
10. Hermantown (6-1) beat Aitkin 32-14.
Class 3A
1. Belle Plaine-Holy Family Academy (7-0) beat Norwood Young America 40-20.
2. Rochester Lourdes (6-1) beat Kasson-Mantorville 36-20.
3. New London-Spicer (6-1) beat Holy Family Catholic 50-7.
4. Watertown-Mayer (6-1) beat Mayer Lutheran 27-17.
5. Glencoe-Silver Lake (5-2) beat Waconia 42-28.
6. Tri-City United (6-1) beat Jordan 50-0.
7. Minnehaha Academy (6-1) beat Breck 24-21.
8. St. Croix Lutheran (5-2) beat St. Agnes 40-7.
(tie) Aitkin (5-2) lost to Hermantown 32-14.
10. Duluth Marshall (6-1) beat Deer River 41-7.
Class 2A
1. Caledonia (7-0) beat Hayfield 40-0.
2. Moose Lake-Willow River (7-0) beat Two Harbors 44-7.
3. Holdingford (7-0) beat Maple Lake 46-0.
4. Barnesville (7-0) beat Wadena-Deer Creek 55-0.
5. Minneota/Lincoln HI (7-0) beat Murray County Central 48-13.
6. Paynesville (7-0) beat Sauk Centre 60-6.
7. Jackson County Central (6-1) beat Windom 42-7.
8. Chatfield (7-1) beat Kingsland 48-20.
9. Hawley (7-0) beat Pequot Lakes 20-0.
10. Maple River (6-1) lost to Blooming Prairie 36-28.
Class A
1. Mahnomen (7-0) beat Lake Park-Audubon 30-0.
2. Sleepy Eye St. Mary's (7-0) beat Wabasso 36-15.
3. Blooming Prairie (7-0) beat Maple River 36-28.
4. Braham (7-0) beat East Central 22-8.
5. Wabasso (6-1) lost to Sleepy Eye St. Mary's 36-15.
6. Adrian (6-1) lost to Dawson-Boyd 34-20.
7. Dawson-Boyd (6-1) beat Adrian 34-20.
8. Barnum (6-1) beat Ogilvie 48-12.
9. Belgrade-Brooten-Elrosa (6-1) beat Pierz 20-13.
10. Minneapolis North (5-2) beat St. Paul Harding 51-22.
Class 9-MAN
1. Clinton-Graceville-Beardsley (7-0) beat Underwood 44-14.
2. Kittson County Central (7-0) beat Northern Freeze 68-0.
3. Mountain Lake Area (7-0) beat Edgerton/Ellsworth 48-18.
(tie) Edgerton-Ellsworth (6-1) lost to Mountain Lake Area 48-18.
5. Spring Grove (6-1) lost to Grand Meadow 12-7.
6. Win-E-Mac (7-0) beat Norman County East/Ulen-Hitterdal 42-12.
7. Nicollet (7-0) beat GHEC/Truman 34-7.
8. Ely (7-0) beat Cherry 54-14.
9. Floodwood (7-0) beat Isle 33-13.
10. Elmore Academy (6-0) did not report.¤