UNDATED - How the state ranked prep football teams fared

Class AAAAAA
1. Eden Prairie (2-0) beat Edina 41-7.
2. Osseo (2-0) beat Andover 42-28.
3. Lakeville North (2-0) beat Eagan 41-17.
4. Mounds View (1-1) lost to East Ridge 28-21.
5. Totino-Grace (1-1) beat Anoka 27-0.
6. Prior Lake (2-0) beat Minnetonka 38-0.
(tie) Rosemount (2-0) beat Apple Valley 20-7.
8. Cretin-Derham Hall (1-1) lost to Woodbury 19-14.
(tie) Wayzata (2-0) beat Shakopee 47-0.
10. Maple Grove (1-1) beat Hopkins 44-36.
Class AAAAA
1. Mankato West (2-0) beat Mankato East 35-10.
2. Spring Lake Park (2-0) beat Park Center 28-7.
3. Elk River (2-0) beat Chisago Lakes 41-14.
4. Moorhead (2-0) beat Alexandria 39-8.
(tie) St. Thomas Academy (2-0) beat North St. Paul 35-14.
6. Robbinsdale Cooper (2-0) beat Benilde-St. Margaret's 34-27.
7. Rochester John Marshall (1-1) lost to Owatonna 27-21, 2OT.
8. Rogers (2-0) beat Princeton 38-13.
9. St. Francis (2-0) beat North Branch 42-0.
10. Chisago Lakes (1-1) lost to Elk River 41-14.
Class AAAA
1. Becker (2-0) beat New London-Spicer 54-7.
2. Holy Angels (2-0) beat Chanhassen 27-9.
3. South St. Paul (1-1) lost to Park (Cottage Grove) 28-27.
4. Stewartville (2-0) beat Byron 20-0.
5. Rocori (2-0) beat Willmar 41-20.
6. Orono (2-0) beat Bloomington Jefferson 44-20.
7. Marshall (2-0) beat Waseca 35-0.
8. Hermantown (2-0) beat Pine City 55-0.
9. Zimmerman (2-0) beat Foley 41-12.
10. Mankato East (1-1) lost to Mankato West 35-10.
Class AAA
1. Rochester Lourdes (2-0) beat Lake City 28-14.
2. Glencoe-Silver Lake (2-0) beat Hutchinson 6-0.
(tie) Pierz (2-0) beat Maple Lake 35-0.
4. Esko (2-0) beat Two Harbors 34-20.
5. St. Croix Lutheran (2-0) beat Providence Academy 28-21.
6. Dilworth-Glyndon-Felton (1-1) lost to Breckenridge 28-20.
7. Holdingford (1-1) lost to Eden Valley-Watkins 34-14. (Classified as AA last week)
7. Melrose (2-0) beat Howard Lake-Waverly-Winsted 43-24.
8. Fairmont (2-0) beat Jordan 42-26.
(tie) Tri-City United (2-0) beat New Ulm 49-7.
10. Providence Academy (1-1) lost to St. Croix Lutheran 28-21.
(tie) Perham (1-1) lost to East Grand Forks 34-26.
(tie) Belle Plaine (2-0) beat Albert Lea 48-14.
Class AA
1. Pipestone (2-0) beat Jackson County Central 15-14.
2. Caledonia (2-0) beat St. Charles 57-20.
3. Moose Lake/Willow River (2-0) beat Duluth Marshall 58-20.
4. Maple Lake (1-1) lost to Pierz 35-0.
5. Eden Valley-Watkins (2-0) beat Holdingford 34-14.
(tie) Waterville-Elysian-Morristown (2-0) Lake Crystal-Wellcome Memorial 32-14.

7. Holdingford (see Class AAA).

8. Ottertail Central (2-0) beat Osakis 57-0.

9. Lewiston-Altura (2-0) beat Hayfield 50-0.
(tie) Maple River (2-0) beat Sibley East 21-14.

(tie) Breckenridge (2-0) beat Dilworth-Glyndon-Felton 28-20.

Class A
1. Minneota (2-0) beat Ortonville 62.0.
2. Braham (2-0) beat Crosby-Ironton 52-28.
(tie) Dawson-Boyd (2-0) beat Canby 12-8.
4. Minneapolis North (2-0) beat Brooklyn Center 48-0.
5. Mahnomen (2-0) beat Fertile-Beltrami 50-0.
6. Upsala/Swanville (2-0) beat Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37-0.
(tie) Blooming Prairie (1-1) lost to Bethlehem Academy 28-12.
8. Adrian (2-0) beat Lakeview 20-14.
9. Browerville (2-0) beat West Central/Ashby 28-0.
(tie) Pine River-Backus (2-0) beat New York Mills 20-12.
Class 9-MAN
1. Grand Meadow (2-0) beat Randolph 36-6.
2. Spring Grove (2-0) beat Alden-Conger 71-0.
(tie) Waubun (2-0) beat Stephen-Argyle 41-40, OT.
(tie) Edgerton/Ellsworth (2-0) beat GHEC/Truman 40-0.
5. Cleveland (1-1) lost to Hills-Beaver Creek 46-20.
6. Cromwell (2-0) beat Hill City 42-6, beat Ogilvie 39-6.
(tie) Stephen-Argyle (1-1) lost to Waubun 41-40, OT.
8. Underwood (2-0) beat Park Christian (Moorhead) 56-6.
9. Wheaton/Herman-Norcross (1-0) vs. Laporte, cancelled.
10. Ada-Borup (2-0) beat Northern Freeze 42-6.¤